2ADAM

Gıda sektöründe başarı büyük miktarlarda üretim yapmakta değil, sağlıklı ve kaliteli ürünler sunmaktan geçer. Sağlığın ilk şartının hijyen olduğunu çok iyi biliyoruz. Mutfaklarımızda A’ dan Z’ ye her ayrıntının tıpkı evinizin mutfağında ki gibi tertemiz önceliklerimizin en başındadır.

2A’DAM Catering ISO 9001 Kalite Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi, belgelerine sahiptir.

Hijyen Uygulamalarımız:

Mutfaklarımız düzenli olarak bağımsız denetim kuruluşları ve yetkin hijyen kalite ekibimizce ayrı ayrı denetlenir. Denetimlerde kritik nokta kontrolleri gerçekleştirilerek, çalışanların kılık kıyafetinden, kullandıkları mutfak araç & gereçlerine kadar kontrol edilerek içme/ kullanma sularından ve ürettikleri ürünlerden numuneler alınmaktadır. Alınan sonuçlar neticesinde eksik kalınan eğitim konuları ve önleyici tüm hareketler belirlenerek müşterilerimize raporlanır.

Hijyen Eğitimi:

Tüm çalışanlarımız Hijyen Eğitim Yönetmeliği gereğince Halk Eğitim Merkezleri tarafından belgelendirilmektedir.

Sağlık Kontrolleri:

Depodan yemek üretimi ve servisi ile görevli tüm çalışanlarımız yasalarca öngörülen periyotlarla sağlık kontrollerinden geçirilmektedir.

Haşere ve Kemirgen Kontrolleri:

Mutfaklarımız ilgili sertifika ve yetki belgelerine sahip haşere ve kemirgen ilaçlama şirketleri tarafından Dünya Sağlık Örgütünün (ILO) onayladığı pestisitler ile zararlılara karşı kontrol altında tutulmaktadır.

Temizlik ve Dezenfeksiyon Uygulamaları:

Mutfaklarımız ürün tür ve gruplarına göre ayrıştırılmış “çevre dostu” ve marka bilinirliği yüksek temizlik ürünleri anlaşmalı olduğumuz kurumlar ile periyodik olarak dezenfekte edilerek kayıt altına alınır.